logonew2

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ

УКРАЇНСЬКИЙ ЦЕНТР ІСЛАМОЗНАВСТВА

Оцінки мусульманських ЗМІ президентських виборів в Україні

О. Аулін

1809391 ap zel01 ffСтаном на травень 2019 року загальна кількість українських мусульман (включаючи тимчасово окуповані території) за різними оцінками складає від 500000 до 1200000 осіб. При цьому не варто відкидати той факт, що українські прихильники ісламу є частиною півтора мільярдної світової мусульманської спільноти (умми). Крім демографічного сучасна умма має значний культурний та економічний потенціал. Як зазначає з цього приводу З. Бжезинський, сьогодні на мусульманські країни припадає «68% розвіданих світових запасів нафти й 41% - природного газу». Мусульманський чинник завдає значного впливу на соціально-політичну ситуацію в Західній і Східній Європі, а також США. У даному контексті йдеться не тільки про енергоносії та багатомільйонну еміграцію, але й про потужний вплив ісламської релігії, який все частіше виходить за межі мусульманських об’єднань. Тому ставлення мусульман до новообраного президента України може мати велике значення для майбутнього нашій державі.

Оцінки провідних ісламських ЗМІ самого процесу президентських виборів в Україні переважно позитивні. Відмічається їх демократичність і прозорість. Водночас ставлення до особи Президента Зеленського варіюється від позитивного до умовно нейтрального. При цьому спостерігається велика різниця між подачею інформації закордонними і українськими мусульманськими медіа.

У ЗМІ Єгипту, Ірану, Катару, ОАЕ, Пакистану, Саудівської Аравії й Туреччини як головна презентаційна характеристика Володимира Зеленського найчастіше використовувався термін «comedian» (комик). Подібна емоційно маркована назва виникла у наслідок того, що більшість із вищезазначених мусульманських ЗМІ «далекого зарубіжжя» (крім Туреччини та Катару) в основному дублювали англомовні повідомлення провідних інформагентств Agence France-Presse, The Associated Press і Reuters. Останніми фактично формувався загальносвітовий дискурс щодо українських виборів: президент без достатнього політичного досвіду – переміг як на Заході, так і на Сході країни – отримав у спадок велику кількість серйозних проблем, одна з яких – непрості відносини з РФ.

В англомовних версіях ЗМІ Ірану, також як і ОАЕ велика увага приділялася подальшому розвитку відносин українського президента з вищім керівництвом РФ. У цьому контексті розглядалася заява офіційного Кремля про те, що «говорити про можливу співпрацю з новообраним Президентом України Володимиром Зеленським поки що рано, але Москва поважає вибір українського народу». Крім того, тиражувався вислів прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова про те, що «українським громадянам, які живуть в Росії, було заборонено брати участь у голосуванні», і це, нібито «поставило під сумнів легітимність виборів в цілому». В публікаціях одного з провідних панісламських медіа AL JAZEERA, яке територіально знаходиться в Катарі, відмічається, що упродовж своєї кампанії Зеленський намагався мінімально використовувати «традиційні» засоби масової інформації, найчастіше звертаючись до виборців на каналах соціальних медіа і YouTube. Також увага концентрувалася на тому, що новий Президент України заявляв про власні наміри здійснити системні зміни і спрямувати зусилля на боротьбу з корупцією.

В саудівському виданні Saudi Gazette говорилось, що здатність нового президента конструктивно співпрацювати з Верховною Радою України матиме вирішальне значення для задоволення очікувань його виборців і впровадження реформ для того, щоб тримати іноземну допомогу. Додавалося, що повноваження українського президента включають призначення керівника СБУ, генерального прокурора, голови Національного Банку України, міністрів закордонних справ і оборони. Однак саме парламент повинен підтвердити кожне призначення. Хоча Зеленський рішуче переміг нинішнього президента на виборах, а його партія може отримати значну кількість місць у ВР України у жовтні, навряд чи вона зможе сформувати більшість у парламенті. Із цього робиться висновок про те, що новому президенту потрібно об'єднатися принаймні з однією іншою провідною політичною силою, якщо він хоче виконати свої передвиборчі обіцянки і провести заплановані реформи.

Єгипетська газета egypt today наводить вислів Тимоті Еша з BlueBay Asset Management (яка є однією з найбільших у Європі кампаній з кредитування з фіксованим доходом та використання альтернативних інвестиційних стратегій): «Зеленський може бути недосвідченим у закордонних справах, але я думаю, що він матиме великий вибір досвідчених людей для того, щоб вони могли займати посаду міністра закордонних справ, і отримати велику підтримку, поради від західних урядів». Пакистанська THE NATION зазначає, що: «Незважаючи на критику, щодо невизначеної платформи, Зеленський висунув конкретні пропозиції, включаючи скасування імунітету для президента, членів парламенту та суддів, а також довічну заборону на державну посаду для тих, хто був засуджений за корупцію. Він також закликає до податкової амністії, згідно з якою хтось, хто має приховані активи, та оголосив би їх, буде обкладений податком у розмірі 5% і не матиме інших проблем».

Найбільший турецький медіа холдинг TRT у власних матеріалах, присвячених виборам українського президента приділив увагу темі об’єднання: «Володимир Зеленський вважає, що його перемога є об'єднавчим фактором для країни. Про це він заявив після оголошення результатів екзитполів, згідно з якими у другому турі виборів його підтримали понад 70% виборців, майже в три рази більше, ніж діючого главу держави Петра Порошенка. "Головне, що ми зробили, - об'єднали нашу країну, наше життя, наш народ. Спасибі", - сказав він у відеозверненні, яке оприлюднено в телеграм-каналі команди Зеленського».

Суттєво відрізняються підходи до висвітлення виборів Президента України в мусульманських ЗМІ колишніх радянських республік. Маркування Володимир Зеленського як коміка в більшості повідомлень відсутнє. В деяких замість нього використовується більш толерантне «шоумен». У матеріалах, що розповсюджуються ними перевалюють такі, що були підготовлені власними кореспондентами або українськими партнерськими медіа. Напиклад, одно з впливовіших інформаційних агентств Таджикистану Avesta скористалася дружніми зв’язками з відомим київським аналітичним центром «КиевСтратПро». Воно опублікувало коментар співзасновника центру В’ячеслава Шутенка, з якого, зокрема, місцевій аудиторії стало відомо, що у результаті дебатів між обома кандидатами, які відбулися в Києві на стадіоні «Олімпійський» перемога залишилася за Володимиром Зеленським, що, в свою чергу додатково посилило його електоральні позиції.

Найстаріше видання Киргизстану газета «Слово Кыргызстана» повідомило своїм читачам про намір Володимира Зеленського «домагатися від Росії повернення всіх українських політв'язнів і, як він висловився, військовополонених, в тому числі моряків, захоплених російськими прикордонниками в Чорному морі в листопаді минулого року. Відповідаючи на запитання про те, як він будуватиме відносини з Росією, Зеленський сказав, що продовжаться переговори в «нормандському форматі», який, можливо, «перезавантажать». За словами Зеленського, головне завдання - домогтися припинення вогню в Донбасі».

Інформаційні блоки щодо виборів Президента України більшості ЗМІ Казахстану відрізняла нейтральна подача матеріалу. Прикладом цього може слугувати текст статі газети «Казахстанская правда», в якому, зокрема йшлося про таке: «У неділю в Нур-Султані тепло і сонячно, незважаючи на те, що всього пару днів назад йшов сніг і температура опускалася нижче нуля. Багато з тих, хто прийшов на єдину в Казахстані виборчу дільницю, організовану в посольстві України, вже були тут на голосуванні в першому турі 31 березня. Тут же можуть проголосувати і ті, хто проживає в ряді регіонів Росії... Згідно з даними соцопитувань, Зеленського готові підтримати більше 70% жителів України, що визначилися з вибором, Порошенко - близько 25%».

Найбільший інтерес українські вибори викликали в Азербайджані. Президентським перегонам було присвячено досить велику кількість публікацій у різних виданнях республіки. Наприклад, агентство міжнародної інформації «Новости-Азербайджан» окремий інформаційний блок приділило військовій доктрині Володимира Зеленського: "Протистояти противнику, який перевершує нас чисельно і матеріально, буде професійна, добровільна і мотивована армія, яка взаємодіятиме з арміями країн НАТО", - зазначено в доктрині. Зеленський також пообіцяв залучити до керівництва армією бойових офіцерів, які "дбають про життя солдата і здатні здобувати перемоги". Командири і органи управління тактичного і оперативного рівня отримають максимальну самостійність при прийнятті рішень по відбиття удару ворога. Переможець президентських виборів наголосив, що ні метра території країни ВСУ не віддадуть ворогові...». Азербайджанське державне інформаційне агентство AZERTAC опублікувало декілька матеріалів, зокрема той, в якому цитувалося висловлювання Мустафи Джемілєва, нардепа від фракції БПП, Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу, що кримські татари, які мешкають в Україні будуть в конструктивній опозиції до Володимира Зеленського.

Переходячи до мусульманських ЗМІ України, слід зазначити їх переважно толерантне ставлення до нового президента за виключенням тих, що афільовані з Мустафою Джемілєвим та його командою. Так, 2 травня відбулася зустріч Володимира Зеленського з представниками трьох найвпливовіших релігійних об’єднань українських мусульман: Духовного Управління Мусульман України (ДУМУ), Духовного Управління Мусульман України (ДУМУ) «Умма» Духовного Управління Мусульман Криму (ДУМК), а також Громадського Союзу «Всеукраїнська Асоціація (ГСВА) «Альраїд». У ході зустрічі обговорювалися різні аспекти майбутнього України і співпраці релігійних лідерів з Главою держави. Спілкування проходило у форматі конструктивного діалогу і взаємного розуміння.

З цього приводу на офіційному сайті ДУМУ була розповсюджена інформація про те, що Верховний муфтій України шейх Ахмед Тамім, під час зустрічі, звертаючись до Володимира Зеленського, підкреслив: «Ви – лідер нового покоління, обраний народом України. Я вважаю, що сильна, заможна Україна для всіх видів громадян різних національностей і культур - це справжня мрія простих людей». За підсумками зустрічі муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саїд Ісмагілов у своєму акаунті на Facebook зазначив: «В цілому - враження позитивні. Більш за все здивувала швидкість реакції команди пана Зеленського, та надзвичайна відкритість пана Зеленського, що майже дві години спілкувався з нами і вислухав кожного з присутніх». Реакція інформаційних ресурсів «Альраїду», також як і самого голови ГСВА шейха Сейрана Аріфова була досить стриманою. На Facebook муфтій ДУМК шейх Айдер Рустемов розмістив таку інформацію: «Зустріч з новообраним Президентом. Перші враження плюс мінус позитивні».

Громадська Організація "Український центр ісламознавства". | Copyright ©2016-2022
Создание и продвижение сайта Разработка и создание сайта - Сайт ЦентрSite Center